Warning: getimagesize(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:0A000086:SSL routines::certificate verify failed in /data/d/4/d4859334-3bc6-4b81-b59f-3bee1a429bb1/zkvhs.sk/web/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /data/d/4/d4859334-3bc6-4b81-b59f-3bee1a429bb1/zkvhs.sk/web/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

Warning: getimagesize(https://www.zkvhs.sk/wp-content/uploads/2020/11/Slov-lex.png): failed to open stream: operation failed in /data/d/4/d4859334-3bc6-4b81-b59f-3bee1a429bb1/zkvhs.sk/web/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

Naše pripomienky

Dlho očakávané znenie návrhu novely zákona NR SR č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive bolo 15. októbra 2020 zverejnené na právnom a informačnom portáli Slov-lex. Legislatívny proces sa tým dostal do fázy medzirezortného pripomienkového konania, ktoré skončí 4. novembra 2020. Samotné znenie zákona neprekvapilo, keďže implementácia európskych reštrikcií vo vzťahu k expanzným zbraniam sa očakávala. Pred samotným zverejnením návrhu zákona sa podarilo vylobovať iba veľmi málo. Konkrétne zníženie veku držiteľa zbrojného preukazu na skupinu F (múzejné a zberateľské účely) na 18 rokov, čo sme pre našich mladých členov naozaj potrebovali dosiahnuť. Ale aj táto pomoc bola oklieštená, pretože sa netýka zberateľských zbraní kategórie A, na ktoré sa udelí výnimka až po dovŕšení veku 21 rokov. Dobrou správou je aj rozdelenie znehodnotených zbraní do dvoch skupín podľa toho kedy a v zmysle akých predpisov boli znehodnotené. Z navrhovaného znenia zákona vyplýva, že nie všetky bude treba registrovať. Prínosom pre našu činnosť v zahraničí bude možnosť zapísať si expanzné zbrane do európskeho zbrojného pasu, takže sa nám zjednoduší účasť na iných reenactingových akciách v rámci krajín Európskej únie. Čo sa týka organizácie našich podujatí v rámci Slovenskej republiky, stanovila sa už povinnosť hlásiť vopred Policajnému zboru streľbu z expanzných zbraní. Toto sme si v podstate plnili a plníme aj v časoch, keď to žiadna legislatíva od nás nevyžadovala a zatiaľ ešte nevyžaduje.

Čo je ale podstatné a kvôli tomu sme boli nútení podať hromadnú pripomienku, návrh novely zákona nepočíta s vytvorením novej „podskupiny“ zbrojného preukazu na zberateľstvo výlučne expanzných zbraní, resp. s možnosťou obmedziť existujúcu skupinu F len na expanzné zbrane. Možnosť získať takúto novú skupinu/podskupinu v hromadnej pripomienke požadujeme, ale za iných podmienok, ako zbrojný preukaz na ostré zbrane. Išlo by o koncepciu malého zbrojného preukazu (Kleiner Waffenschein), aký je možné získať napr. v Spolkovej republike Nemecko. Toto riešenie by pomohlo množstvu držiteľov expanzných zbraní, ktorí doposiaľ nie sú držiteľmi zbrojného preukazu, aj mimo radov klubov vojenskej histórie. Najdôležitejšia podmienka na získanie takejto obmedzenej skupiny by bola spoľahlivosť a bezúhonnosť. Bližšie zdôvodnenie je v samotnom texte hromadnej pripomienky.

Nemilé prekvapenie bolo obmedzenie množstva streliva pre držiteľa skupiny F na päť najmenších spotrebiteľských balení, čo je v našich „bojových“ podmienkach nehorázne malé množstvo. V návrhu zákona sa nerozlišuje strelivo do expanzných zbraní, čiže cvičné alebo aj nábojky a ostré strelivo. Ale samozrejme nie je strelivo, ako strelivo. Na našich rekonštrukciách bojov a vojnových udalostí spotrebujeme za jednu hodinu boja tisíce cvičných nábojov, čiže takého obmedzenie by zmenilo charakter našich ukážok.

Z týchto obmedzení vychádzajú dva nosné návrhy na zmenu novely zákona. Pripomienka obsahuje aj ďalšie súvisiace návrhy. Ak teda aj vy patríte k priaznivcom a fanúšikom klubov vojenskej histórie a histórie celkovo, teda nie len tej vojenskej, podporte našu pripomienku. Zber podpisových hárkov už bol ukončený s tým, že sa nám podarilo získať takmer 1300 podpisov. Ale stále prebieha elektronické MPK na Slov-lexe, kde až do polnoci 4. novembra môžete podporiť naše návrhy, ktorých schválenie by nám výrazne zjednodušili našu činnosť. K dnešnému dňu už nás podporilo takmer 700 uvedomelých občanov. Takže kto ešte nepodporil, stačí sa len jednoducho zaregistrovať a kliknúť na modrú ikonu pod textom našej pripomienky.

V mene členských klubov vojenskej histórie ďakujem všetkým tým, ktorí nás doposiaľ podporili aj všetkým tým, ktorí sa ešte neodhodlali…ale čoskoro tak urobia.

Text v pdf:

hromadna-pripomienka-2020

predseda ZKVHS

Related Posts